Wykorzystanie promieniowania IR w praktyce.

Wykorzystanie promieniowania IR w praktyce.

Wykorzystanie promieniowania IR (podczerwonego), w ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Technologia ta znajduje coraz szerszy zakres zastosowania, co przekłada się na kolejne wdrożenia i jej stały, systematyczny rozwój. Obecnie, wykorzystanie promieniowania IR nie ogranicza się już tylko i wyłącznie do celów typowo grzewczych. Możemy tę technologię wykorzystywać w znacznie szerszym zakresie, co sprawia, iż jest to rozwiązanie wszechstronnego zastosowania, a co najważniejsze, bardzo korzystne z technologicznego oraz ekologicznego punktu widzenia.

Gdzie wykorzystanie promieniowania IR jest najbardziej korzystne?

Oczywiście, na chwilę obecną wykorzystanie promieniowania IR najbardziej korzystne jest w ogrzewnictwie. Co prawda nie jest to technologia, która sprawdzi się w każdych warunkach. Są jednakże obszary, w których ogrzewanie poprzez promienniki typu IR jest najbardziej korzystne. Ma to miejsce chociażby w przemyśle, na dużych halach produkcyjnych, gdzie ogrzewanie realizowane jest punktowo. Chodzi o to, aby zapewnić komfortowe warunki cieplne na określonym obszarze dużej hali produkcyjnej, w miejscu, w którym przebywają pracownicy wykonujący prace statyczne. W tym celu klasyczne systemy ogrzewania nie sprawdzą się, gdyż ciepło w ten sposób generowane będzie się rozchodzić po całej powierzchni hali produkcyjnej. Wykorzystanie promieniowania IR pozwala na skierowanie wiązki ciepła w konkretne miejsce hali, co pozwala osiągnąć zadowalające efekty na określonym obszarze.

Gdzie jeszcze stosowane jest promieniowanie IR?

Jak już wspomnieliśmy, jest to technologia stająca się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w wielu przypadkach. Poza kwestią ogrzewania stanowisk pracy, wykorzystanie promieniowania IR może być korzystne także w innych zastosowaniach. Przykładowymi zastosowania są:

  • Suszenie tunelowe
  • Utwardzanie lakierów i farb
  • Utwardzanie spoin klejowych
  • Rolnictwo – w zakresie imitowania naturalnego światła słonecznego w hodowli zwierząt i uprawie roślin w pomieszczeniach zamkniętych.

Ogólnie rzecz biorąc, technologia ta stale się rozwija i jest wdrażana w coraz to nowych obszarach zastosowania. Wszędzie gdzie tylko wykorzystanie promieniowania IR staje się opłacalnym rozwiązaniem, natychmiast jest wdrażane. Wobec tego też, możemy się spodziewać, iż w najbliższej przyszłości, będziemy mieć do czynienia z jeszcze większym wykorzystaniem tej technologii w zupełnie nowych obszarach.

Podsumowanie.

Przede wszystkim więc, wykorzystanie promieniowania IR jest korzystnym i ekologicznym rozwiązaniem. W trakcie pracy żarników IR, nie dochodzi do emisji jakichkolwiek zanieczyszczeń. Praca może być regulowana w zakresie od 0-100%, a pełną moc można osiągnąć w ciągu już kilku sekund od uruchomienia urządzeń IR. Możemy więc powiedzieć, iż jak najbardziej jest to technologia przyszłości, która na pewno stanie się jeszcze bardziej popularnym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *