Wykorzystanie geosiatki w budownictwie.

Wykorzystanie geosiatki w budownictwie.

Umiejętne wykorzystanie geosiatki w budownictwie, to bardzo ważna rzecz. Jest to bowiem nowoczesny materiał geosyntetyczny, gwarantujący nam konkretne korzyści. Jest on wykorzystywany przede wszystkim w zakresie wzmacniania, stabilizacji i zbrojenia warstw gruntu oraz podbudowy. Struktura konstrukcyjna geosiatki sprawia, iż doskonale współpracuje ona z gruntem gruboziarnistym bądź też kruszywem kamiennym. Dlatego też, wykorzystanie geosiatki będzie w praktycznie każdym przypadku zapewniać nam realne korzyści, głównie w postaci zwiększenia trwałości i odporności na obciążenia eksploatacyjne, różnorodnych konstrukcji budowlanych.

Dlaczego wykorzystanie geosiatki jest tak bardzo korzystne?

Przede wszystkim ze względu na fakt, iż pozwala ona nam osiągnąć zdecydowanie większy poziom trwałości realizowanych konstrukcji budowlanych. Możliwe jest jej zastosowanie w budownictwie drogowym ale nie tylko. Goasiatka sprawdzi się także przy wzmacnianiu wszelkiego rodzaju skarp, nasypów. Zapewni także skuteczne wzmocnienie warstwy podbudowy pod torowiskiem.

Tak dobra funkcjonalność geosiatki wynika z jej konstrukcji. Umożliwia ona skuteczne zazębianie się kruszywa kamiennego w oczkach geosiatki, a to zapewnia ustabilizowanie i wzmocnienie kamiennych warstw podbudowy. Dzięki temu, nawet w wyniku intensywnych obciążeń eksploatacyjnych, nie będzie dochodziło do przemieszczania się podbudowy czy też jej zapadania w miękkim, na przykład gliniastym gruncie. Skutkiem tego też, jakiekolwiek uszkodzenia nawierzchni drogowej będą występowały o wiele rzadziej. Musimy bowiem pamiętać, iż uszkodzenia warstwy bitumicznej, są w głównej mierze powodowane właśnie przemieszczaniem się warstw podbudowy drogowej pod spodem. Jej ustabilizowanie, ogranicza negatywny wpływ tego procesu na trwałość nawierzchni drogowej.

Rodzaje geosiatki stosowanej w budownictwie.

Samo wykorzystanie geosiatki jest tak powszechne także z tego względu, iż mamy kilka jej rodzajów dostępnych do naszej dyspozycji. Skutkiem tego, do różnych zastosowań, możemy dobrać odpowiadającą nam geosiatkę, aby zapewniać sobie osiągnięcie maksymalnego poziomu wzmocnienia danej konstrukcji budowlanej.

  • Geosiatki jednokierunkowe – odporne na rozciąganie w kierunku podłużnym. Wykazują także niewielkie wydłużenie, oraz ograniczone pełzanie. Zapewniają skuteczną stabilizację gruntu poprzez zbrojenie. Podnoszą poziom sztywności skarp jak również umożliwiają wyraźne wzmocnienie gruntu gruboziarnistego.
  • Geosiatki wielokierunkowe (dwukierunkowe, trzykierunkowe) – odporne na rozciąganie podłużne oraz poprzeczne przy niewielkim wydłużenie. Zapewniają skuteczną stabilizację i wzmocnienie gruntu. Wykorzystywane przy wzmacnianiu górnych warstw dróg, czy też torowisk kolejowych.

Podsumowanie.

Ogólnie rzecz więc biorąc, wykorzystanie geosiatki jest obecnie bardzo wysokie, a wszystko wskazuje na to, iż w najbliższym czasie będzie jeszcze wyższe. Jest to wynikiem doskonałych właściwości i ciągłego poszerzania spektrum jej zastosowania w wyniku udoskonalania technologii. To wszystko sprawia, iż w ciągu najbliższych kilku lat, wykorzystanie geosiatki będzie stale się poszerzać i sięgać coraz to nowszych zastosowań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *