W jaki sposób wyczyścić rolety rzymskie?

W jaki sposób wyczyścić rolety rzymskie?

Rolety rzymskie to coraz chętniej wybierany typ rolet, który łączy w sobie efekt dekoracyjny z funkcjonalnością. Aby mogły zachować idealny wygląd przez cały okres użytkowania, warto poznać kilka prostych zasad ich czyszczenia. Rolety rzymskie, których producentem jest firma ANWIS, wykonywane są z wysokojakościowych tkanin zasłonowych i firanowych, dlatego bez problemu można je czyścić i prasować.

Jak odpowiednio przygotować tkaninę do czyszczenia?

Zanim roleta rzymska zostanie poddana czyszczeniu, trzeba ostrożnie ściągnąć ją z okna, ściany lub sufitu – w zależności od tego, w jaki sposób została zamontowana. W tym celu należy ją całkowicie rozwinąć, a następnie wypiąć z uchwytów montażowych i rozłożyć na płasko (najlepiej na stole bądź podłodze) sznurkami do góry.

Kolejnym krokiem jest rozsznurowywanie, które wykonuje się zawsze od dołu do góry. W pierwszej kolejności należy rozwiązać wszystkie sznurki, jakie znajdują się na dolnej listwie podciągającej, a potem wyciągnąć je z kółeczek przelotowych. Następnie z wąskich tunelików należy wyjąć fiszbiny, czyli poziome elementy usztywniające, rozmieszczone na całej długości rolety. Ostatnim krokiem jest usunięcie dolnej listwy obciążającej oraz szyny znajdującej się w górnej części rolety. Tak przygotowaną tkaninę roletową można wyprać samemu lub oddać do czyszczenia w pralni chemicznej.

Czyszczenie rolet rzymskich w pralce automatycznej

Zanim roleta trafi do pralki automatycznej, należy sprawdzić z jakiego materiału została wykonana. Informacja ta, wraz z zaleceniami producenta dotyczącymi prania automatycznego, powinna być zamieszczona na metce. Rolety rzymskie wykonywane z bawełny i poliestru najbezpieczniej prać bez wirowania, w temperaturze wynoszącej nie więcej niż 40º. Warto też użyć płynu do prania o właściwościach antystatycznych, aby zapobiec elektryzowaniu się tkaniny. Rolety rzymskie po praniu automatycznym należy rozłożyć na płasko i suszyć w poziomie, a następnie wyprasować, zgodnie z informacjami znajdującymi się na metce.

Kiedy rolet rzymskich nie należy prać w pralce?

Rolety rzymskie o intensywnych kolorach najlepiej prać ręcznie, z wykorzystaniem łagodnego płynu. Wykonuje się je z materiałów barwionych, dlatego użycie nieodpowiedniej temperatury lub zbyt mocnego detergentu może spowodować odbarwienie i bezpowrotną utratę walorów estetycznych. W pralce automatycznej nie można prać rolet uszytych z materiałów bardzo delikatnych lub zawierających np. domieszkę wełny, a także pokrytych powłoką ochronną, tzw. apreturą. W takich przypadkach warto oddać je do profesjonalnej pralni chemicznej.

Czy można czyścić rolety rzymskie bez zdejmowania?

Jeżeli rolety rzymskie posiadają tylko lekkie zabrudzenia, można wyczyścić je na sucho, bez konieczności zdejmowania z okna, ściany czy sufitu. W tym celu należy użyć suchej ściereczki, wykonanej z tetry, bawełny lub mikrofibry. Rolety rzymskie można też czyścić przy pomocy odkurzacza ze specjalną, okrągłą końcówką, odpowiednio zmniejszając moc ssania. Czyszczenie na sucho należy wykonywać ostrożnie, by nie uszkodzić konstrukcji czy mocowań, i najlepiej przeprowadzać podczas słonecznej pogody, wtedy wszelkie zabrudzenia będą po prostu lepiej widoczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *