Uprawa Azalii w ogrodzie.

Uprawa Azalii w ogrodzie.

Uprawa Azalii w przydomowym ogrodzie, to bardzo dobre rozwiązanie w kwestii estetyki naszych ogrodów. Są to szalenie estetyczne krzewy z gatunku wrzosowatych, z rodziny Rododendronów, które w naturalnym środowisku można spotkać przede wszystkim w górskich regionach Ameryki Północnej i Środkowej, oraz w krajach azjatyckich. Rośliny te, chatakeryzują się niezbyt wielkimi wymaganiami, a odpowiednie podejście do przygotowania gleby i późniejszej, znikomej skądinąd pielęgnacji, pozwolą nam sprawić, iż nasza uprawa Azalii będzie charakteryzować się doskonałym poziomem efektywności.

Czy uprawa Azalii jest trudna?

Jak już wspomnieliśmy na samym początku, uprawa Azalii raczej nie jest nazbyt skomplikowana. Musimy odpowiednio dobrać stanowisko nasadzenia, uwzględniając potrzeby rośliny. Tak samo musimy postąpić przygotowując glebę do nasadzenia. W pierwszej jednak kolejności musimy wybrać odpowiednie odmiany, które będą wystarczająco odporne na niskie temperatury. W naszej strefie klimatycznej bowiem, dwudziestostopniowy mróz to raczej rzecz normalna w sezonie zimowym. Niestety nie wszystkie odmiany potrafią takie warunki przetrzymać. Tutaj jednak, każdy dostawca Rhododendronów będzie służyć nam radą i pomocą. Z całą pewnością bez większych trudności wybierzemy odmiany takie, aby nasza uprawa Azalii przyniosła zadowalające efekty.

Przygotowanie gleby i wybór stanowiska.

Nie da się ukryć, iż przy wyborze stanowiska powinniśmy się kierować jak najlepszym odwzorowaniem naturalnych warunków, czyli powinniśmy raczej znaleźć miejsca odpowiednio zacienione o sporym poziomie wilgotności. Można pomyśleć na przykład o małym oczku wodnym, które będzie generować sporą ilość wilgoci, niezbędną przez Azalie. Skoro już znajdziemy odpowiednie stanowiska, należy jeszcze przygotować glebę, bowiem Azalie lubią raczej bardzo kwaśna glebę o odczynie pH od 4 do 5,5. W celu przygotowania odpowiedniej mieszanki, musimy w równych proporcjach wymieszać: korę sosnową, nieodkwaszony torf, kompost (lub ziemię ogrodową). Tak przygotowaną mieszankę należy wsypać do dołu o głębokości około pół metra i szerokości jednego metra.

Dopiero w tak przygotowane stanowiska możemy nasadzić nasze rhododendrony – Azalie, uwzględniając oczywiście także wysokość wzrostu poszczególnych odmian. Odmiany niskie będą osiągały wymiary 40-60 cm, zaś odmiany duże mogą dochodzić do rozmiarów nawet powyżej 3 metrów, aczkolwiek taki wzrost zajmuje Azalii bardzo dużo czasu.

Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne.

Aby nasza uprawa azalii była efektywna, a azalie odpowiednio rosły i gwarantowały nam doskonały widok w czasie kwitnienia warto zadbać o kilka istotnych szczegółów, związanych bezpośrednio z ich pielęgnacją. Musimy tutaj pamiętać o tym aby:

  • Stosować nawozy przeznaczone dla roślin z rodziny, gdyż inne mogą nie być wystarczająco dobrze skomponowane do wymagań Azalii.
  • Azalie nie wymagają jakichkolwiek zabiegów związanych z cięciem, aczkolwiek warto usuwać zeschnięte gałązki.
  • Azalie należy regularnie podlewać, a w czasie większych upałów także zraszać liście. Na zimę należy obficie podlać, aby mogła poczynić zapasy na przetrwanie mrozów.

Podsumowanie.

Jak więc widać, same prace pielęgnacyjne nie będą tutaj nazbyt wymagające, toteż uprawa azalii w naszych przydomowych ogrodach, raczej nie powinna nikomu przysporzyć zbyt wielu trudności. Niemniej jednak, początkowo, tak jak w każdym innym przypadku trzeba będzie wchłonąć nieco nowej wiedzy. Potem jednak pozostanie już tylko wykonywanie rutynowych prac i cieszenie się przepięknego ogrodu, w którym z cała pewnością będziemy spędzać wiele miłych chwil relaksu z niekłamaną satysfakcją. Można więc podsumować stwierdzeniem, iż uprawa Azalii w przydomowym ogrodzie nie jest niczym nazbyt skomplikowanym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *