Jak zaprojektować pomieszczenie serwerowni?

Jak zaprojektować pomieszczenie serwerowni?

Serwerownia to ważne miejsce w którym musi znajdować się odpowiedni sprzęt. Na wyposażeniu tego pomieszczenia muszą znajdować się nie tylko pojemne dyski twarde oraz oprogramowanie, lecz także zestaw specjalistycznego sprzętu, który umożliwi właściwe funkcjonowanie tego miejsca. Jak właściwie zaprojektować serwerownię?

Jak zaprojektować pomieszczenie serwerowni?

Istotnymi urządzeniami tego miejsca są serwery, które do właściwego działania wymagają urządzeń określanych jako switche. Przyrządy te są łącznikami dla poszczególnych segmentów sieci komputerowej. Z uwagi na różnorodne zastosowanie charakteryzuje je rozmaita liczba portów ethernet.

Dla niedużych serwerowni najlepszym wyborem jest switch J9661A, który to posiada tylko 8 portów ethernet. Jest to zatem odpowiedni produkt dla tych wszystkich klientów, którzy planują założyć niewielką serwerownię. Sprawdzoną alternatywą w bardzo zbliżonej cenie jest switch J9145A. Decydując się na założenie pomieszczenia serwerowego trzeba też pamiętać o routerach, które to są bardzo istotne do połączenia z siecią.

Jeśli chodzi o duże serwerownie, to potrzebują one odpowiednio większych oraz bardziej kosztownych switchów. Podczas konfiguracji średniej wielkości serwera przydatny jest switch J9019B, który to jest wyposażony w 24 porty oraz wiele przydatnych funkcjonalności. Dla tych przedsiębiorstw, w których powyższy switch jest niewystarczający polecane jest urządzenie J9147A, które to posiada aż 44 porty.

Szafa dystrybucyjna – istotny element serwerowni

Wszystkie przyrządy znajdujące się na wyposażeniu serwerowni powinny znajdować się w przeznaczonych do tego celu szafach dystrybucyjnych. Dzięki temu można w skuteczny sposób ograniczyć ilość plączących się przewodów. Do skonfigurowania takiego urządzenia niezbędna jest zawsze pomoc specjalisty, wykwalifikowanego w tej branży.

Bardzo dobrym wyborem są szafy wykonane z aluminium, które to są odporne na korozję. Są one przeznaczone zarówno do użytku zewnętrznego jak i wewnętrznego. Dzięki niewielkiej wadze, jest ona sprawdzoną alternatywą dla szaf stalowych.

Sprawdzonym wyborem dla każdej serwerowni są szafy rack hermetyczne. Wiele modeli jest idealnie przystosowane do montażu bezpośrednio na ścianie. Szafy te doskonale nadają się do umieszczania lekkiego sprzętu elektronicznego. Są one przeznaczone są do montażu osprzętu sieciowego takiego jak:

  • switche,
  • huby,
  • patch,
  • cordy,
  • modemy,
  • routery,
  • rejestratory CCTV.

Wewnątrz takiej szafy znajdują się szyny RACK na prowadnicach, które to w dużym stopniu ułatwiają montaż urządzeń. Takie umiejscowienie szyn pozwala na swobodny dostęp do urządzeń oraz zapewnienie bezpieczeństwa podczas montażu elementów narażonych na zniszczenia.

Wszystkie oferowane szafy doskonale nadają się do samodzielnego montażu i potrafią dobrze zabezpieczyć wszystkie kable, dzięki czemu korzystanie z serwerowni jest w pełni bezpieczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *